ZKM Bielawa Themes PKS Bielawa-Wroc. Themes PKP DZIERŻONIÓW Themes MOKiS Themes TV Sudecka Themes DTP-24 Themes DOBA Themes TD-24 Themes DZ-OW.PL Themes Biblioteka Themes POGODA BIELAWA Themes bielawa.pl Themes bielawa.net Themes TELEWIZJA19-06-2018
blankNawigacjablank
blank Strona główna
Download / Pobierz
Galeria fotografii
Filmy amatorskie
Ciekawe miejsca D.Śląska
Filmiki o Bielawie
Forum
Artykuły
Linki ciekawych stron
Łamigłówki - Humor
Szukaj na stronie
----------------------------------------
KONTAKT Z MODERATOREM
Ważne numery !
REGULAMIN
blank
blankblankblank
blankOstatnie Artykułyblank
blank
Brak zawartości dla tego panelu
blank
blankblankblank
blankCiekawe strony!blank
blank
ZNAJDŹ FIRMĘ - MISTERWHAT.PL
WIADOMOŚCI BIELAWSKIE
Zabytki Bielawy
Bielawski Klan Tuningowy
VAGMEETING - zloty
TD info-wiadomości powiatowe
OWLS Bielawa-futbol
doba.pl
hydral-fotki Bielawy
wirtualna Bielawa
SCK Bielawa
BIP Bielawa
Ogłoszenia Bielawa
Klub Bielawianka
OPS Bielawa
Moto Show Bielawa
OSIR Bielawa
Zespół Szkół Bielawa
Zespół Szkół Bielawa
CIT Bielawa
strona p. A. Bohdanowicza
Góry Sowie
blank
blankblankblank
blankWŁÓCZYKIJblank
blank
Moje wyprawy, wycieczki. Relacje z wędrówek i galeria zdjęć.
Image and video hosting by TinyPic
WEJŚCIE
blank
blankblankblank
blankKINO 3D MOKIS Bielawablank
blank
Image and video hosting by TinyPic
TUTAJ SPRAWDŹ
blank
blankblankblank
blankSztolnie Gór Sowichblank
blank
Image and video hosting by TinyPic
WEJŚCIE
Podziemia- eksploracja- sztolnie
Kopalnia srebra-Silberloch- sztolnie
blank
blankblankblank
blankWitamyblank
blank
Witaj na stronie miasta BIELAWA

Image and video hosting by TinyPic

www.bielawamojemiasto.ubf.pl
blank
blankblankblank
blankstrona na facebookublank
blank

CHCESZ ZOBACZYĆ WIĘCEJ - ZALOGUJ SIĘ !
blank
blankblankblank
blankPołączenie kolejowe do Bielawy coraz bliżejblank
blank
NAJNOWSZE INFORMACJEWszystko wskazuje na to, że uruchomienie na nowo połączenia kolejowego pomiędzy Dzierżoniowem a Bielawą nabierze tempa. PKP, które do niedawna odmówiły przekazania województwu dolnośląskiemu wspomnianej trasy kolejowej, teraz zmieniły zdanie i są gotowe oddać linię. Dolnośląski Urząd Marszałkowski dąży do przejęcia na własność torów kolejowych, ponieważ chce przy współpracy z bielawskim samorządem oraz w oparciu o fundusze unijne, zmodernizować trasę na całej długości. Zgodę na przekazanie linii kolejowej wyrażają władze PKP oraz rząd. Z przeprowadzonej inwentaryzacji przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu wynika, że koszt remontu mógłby wynieść około 15 mln zł. Zdecydowana większość tej kwoty zostałaby jednak sfinansowana ze środków zewnętrznych.

Po remoncie kursy z Wrocławia zostałyby przedłużone do Bielawy w ramach rozkładu jazdy Kolei Dolnośląskich, które obecnie dojeżdżają do Dzierżoniowa.

Działania podejmowane przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki są między innymi efektem porozumienia, które samorządy zrzeszone w Stowarzyszeniu Turystycznym Gmin Gór Sowich podpisały w styczniu 2016 roku z Kolejami Dolnośląskimi, w sprawie uruchomienia połączenia kolejowego do Bielawy.

- Jestem w stałym kontakcie z władzami województwa dolnośląskiego w tej sprawie. Dziękuję więc panu marszałkowi oraz prezesowi Kolei Dolnośląskich za zaangażowanie i skuteczne działania na rzecz przywrócenia połączenia kolejowego do Bielawy – mówi Piotr Łyżwa burmistrz Bielawy.

bullet Dodane przez ddz dnia 13 luty 20180 Komentarzy ˇ 34 Czytań - Drukuj
blank1,8 mln złotych dla Bielawy z Unii Europejskiejblank
blank
NAJNOWSZE INFORMACJEUrząd Miejski w Bielawie we współpracy ze Stowarzyszeniem Ziemia Dzierżoniowska pozyskał fundusze z Unii Europejskiej w wysokości 1.813.604 zł. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej nr 4 znajdującego się przy ulicy Waryńskiego. Planowane prace obejmują między innymi: docieplenie ścian i dachów, częściową wymianę okien, modernizację instalacji centralnego ogrzewania wraz z remontem kotłowni. Inwestycja może kosztować około 2,2 mln zł, więc pozostałą kwotę miasto dołoży z własnego budżetu. Według planu zadanie ma zostać wykonane w 2018 roku.

Z pewnością inwestycja wpłynie na poprawę rachunku ekonomicznego placówki. Dzięki nowej elewacji szkoła będzie tańsza w utrzymaniu szczególnie w okresie zimowym. Docieplenie ścian i dachu oraz modernizacja całego systemu CO, w zdecydowany sposób wpłyną na obniżenie rachunków za ogrzewanie budynku.

Źródło: UM Bielawa

bullet Dodane przez ddz dnia 11 październik 20170 Komentarzy ˇ 65 Czytań - Drukuj
blankBielawskie spotkanie środowisk historyczno-eksploracyjnychblank
blank
NAJNOWSZE INFORMACJEStowarzyszenie historyczno eksploracyjne TISKELION z Gminą Bielawa, MOKiS- em i OSiR-em zapraszają na Bielawskie Spotkanie Muzealników, Archeologów oraz Historyków, czyli PIKNIK HISTORYCZNO – EKSPLORACYJNY, który odbędzie się w dniach 12-14 maja na OWW Sudety w Bielawie. Stowarzyszenia, Grupy Eksploracyjne, Historyczne, Rekonstrukcyjne, po prostu Ludzie dla których Historia jest ważna oraz organizatorzy spróbują zarazić młodzież,dzieci i dorosłych pasją do szeroko pojętej historii. Wszelkie atrakcje sobotnie jak i sam wstęp jest oczywiście bezpłatny. Hasło Pikniku: Spotkajmy się razem i świętujmy przez te trzy dni wspólnie bez uprzedzeń w zgodzie Ponad podziałami ! zapraszamy wszystkich także mieszkańców Bielawy i okolic Spotkaniu towarzyszyć będzie szczytny cel, mianowicie zbierane będą pieniążki na leczenie Milenki Lipczyńskiej, małej mieszkanki okolic Bielawy.

Szczegóły programu: https://triskelion-stowarzyszenie.jimdo.com/aktualno%C5%9Bci/

bullet Dodane przez ddz dnia 04 maj 20170 Komentarzy ˇ 123 Czytań - Drukuj
blankKolej wjedzie do Bielawy [WIDEO]blank
blank
NAJNOWSZE INFORMACJEOd 2018 roku będzie połączenie kolejowe do Bielawy – tak zapowiada zarząd województwa dolnośląskiego. Oficjalnej wypowiedzi w tej sprawie udzielił w materiale do Faktów TVP 3 Wrocław (emisja: 17 grudnia godzina 18.30), członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak. Ze wspomnianej informacji wynika, że już w pierwszym kwartale 2017 roku województwo przejmie linię kolejową na odcinku Dzierżoniów-Bielawa, i za kwotę od 15 do 20 milionów złotych podda ją gruntownej rewitalizacji.Pierwszy szynobus ma więc wjechać do Bielawy z Dzierżoniowa w 2018 roku. Nie jest to jednak gwiazdkowy prezent, ponieważ o tę decyzję zarządu województwa zabiegało wiele środowisk, w tym przede wszystkim obecny samorząd Bielawy, mocno wspierany przez pozostałe gminy zrzeszone w Stowarzyszeniu Turystycznym Gmin Gór Sowich.

- Przywrócenie połączenia kolejowego do Bielawy było jednym z moich priorytetów od początku kadencji. Przez minione dwa lata wspólnie ze Stowarzyszeniem Turystycznym Gmin Gór Sowich systematycznie prowadziliśmy rozmowy z władzami województwa o tym projekcie. Dziękuję więc zarządowi województwa dolnośląskiego, wójtom i burmistrzom gmin zrzeszonych w STGGS oraz mieszkańcom naszego miasta, za pomoc i wsparcie – tak skomentował tę informację burmistrz Piotr Łyżwa.

- Jako prezes Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich cieszę się, że połączenie kolejowe wydłużone zostanie do Bielawy, w okolice jeziora bielawskiego, czyli praktycznie do podnóża Gór Sowich. Jest to świetna informacja dla turystów, jak i mieszkańców Bielawy oraz okolicznych miejscowości, ponieważ będą oni mogli w sposób sprawny i komfortowy dojechać do stolicy Dolnego Śląska – powiedział wójt gminy Dzierżoniów i zarazem prezes STGGS Marek Chmielewski.

Oprócz przedłużenia linii kolejowej do Bielawy, zarząd województwa dolnośląskiego planuje uruchomić połączenie kolejowe do innych turystycznych miejscowości. Mowa przede wszystkim o Karpaczu, Kowarach i Świeradowie Zdroju.

Źródło: www.doba.pl

bullet Dodane przez ddz dnia 20 grudzień 20160 Komentarzy ˇ 190 Czytań - Drukuj
blankBliżej do powstania wyciągu na Wielkiej Sowie?blank
blank
NAJNOWSZE INFORMACJEGmina Pieszyce dziś ogłosiła, że formalne działania, które stały na drodze do uzyskania pozwolenia na budowę wyciągu na Wielką Sowę zostały pokonane, dlatego gmina wydała pozytywną ocenę środowiskową, która jest podstawą do uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę wyciągu.
W piątek 9 grudnia w Urzędzie Miasta i Gminy Pieszyce odbyło się spotkanie Burmistrza Doroty Koniecznej-Enozel i przedstawicieli spółki Development Elsoria Polska II Sp. z o.o. - Andrzeja Bartnickiego oraz Jakuba Górskiego. W czasie spotkania rozmawiano o planowanej inwestycji.
- Wydanie przez gminę Pieszyce decyzji kończy etap formalności z naszej strony. Oznacza to, że inwestor, który podtrzymuje deklarację wybudowania wyciągu na Wielką Sowę, może przystąpić do opracowania projektu budowlanego i starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę - informuje burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna-Enozel. - Z informacji, jakie uzyskaliśmy, wynika, że wyciąg będzie projektowała firma Q2 Studio z Wrocławia, która ma duże doświadczenie w projektowaniu tego typu obiektów, także na skalę europejską. Myślę, że to bardzo dobre wiadomości, na które tak naprawdę wszyscy czekaliśmy - dodaje burmistrz.
Rok 2017 to czas przeprowadzenia prac projektowych i uzyskania pozwolenia na budowę. Mają też rozpocząć się prace przygotowawcze w terenie. W 2018 roku inwestor planuje ruszyć z budową wyciągu. Pierwszym sezonem narciarskim po latach przerwy na stoku Wielkiej Sowy ma być sezon 2018/2019.
Jak będzie wyglądał wyciąg?
Według ostatnich informacji teren ma zostać wyrównany, nartostrada ma być dwa razy szersza niż dotychczas, a trasa zjazdu wynosić będzie około 1750 metrów. Narciarzy będzie w woził wyciąg kanapowy (prawdopodobnie czteroosobowy). Czas wjazdu na górę wynosić będzie około 5 minut. W ciągu godziny na szczyt będzie mogło wjechać około 6500 ludzi. Realnie będzie to 2500-3000 osób, bowiem tyle osób będzie w stanie obsłużyć stok. Obiekt będzie sztucznie naśnieżany.
Planowana jest także budowa całkowicie nowej drogi dojazdowej do wyciągu. Będzie ona usytuowana wyżej niż obecny wjazd, który w przyszłości będzie wyjazdem. Wszystko ma usprawnić komunikację i pozwolić dojeżdżającym tam autobusom na swobodne poruszanie się. Na gości będzie czekał także duży parking. Przy wyciągu powstanie miejsce na Freestyle, Snow Park, przedszkole narciarskie oraz obiekt restauracyjno-turystyczny do szybkiej obsługi turystów. Latem wyciąg będzie dostępny dla turystyki rowerowej i pieszej.
Ośrodek narciarski na stoku Wielkiej Sowy decyzją poprzedniego właściciela został zamknięty w 2011 roku.

bullet Dodane przez ddz dnia 20 grudzień 20160 Komentarzy ˇ 182 Czytań - Drukuj
blankKoleje dolnośląskie dojadą do Bielawyblank
blank
NAJNOWSZE INFORMACJEJuż w przyszłym roku turyści dojadą pociągiem z Wrocławia do Bielawy. O przywrócenie połączenia kolejowego do Bielawy od wielu lat walczy grupa związania z inicjatywą KolejdlaBielawy.pl. Pomysł jest realny, ale niezwykle trudny. Przede wszystkim trzeba doprowadzić do stanu używalności ponad sześć kilometrów torów oraz całą infrastrukturę.
Image and video hosting by TinyPic

Dzisiaj przy dawnej stacji PKP Bielawa Wschodnia na ulicy Żeromskiego 12, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Patryka Wilda - radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przewodniczącego Klubu Bezpartyjni Samorządowcy, Piotra Rachwalskiego - prezesa Zarządu Kolei Dolnośląskich, Wojciecha Zdanowskiego - Dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Jarosława Florczaka - radnego miasta Bielawa oraz inicjatorz akcji Kolej dla Bielawy: Patryk Hałaczkiewicz, Kamila Drelich, Piotr Koniec.
Linia miałaby spełniać przede wszystkim funkcje turystyczne. Jej ostatnia stacja planowana jest przy popularnym Zbiorniku Sudety. To ponad sześć kilometrów torów, które ostatni raz używane były kilkadziesiąt lat temu. Trasę i pociąg doskonale pamiętają mieszkańcy Bielawy. Pomysł powrotu połączenia oceniają bardzo pozytywnie.
- Ponad czterdzieści lat temu pracowałem na koleji w Bielawie, bardzo dobrze wspominam tamte lata, wtedy ta piękna i malownicza trasa, która przebiegała przez Srebrną Górę, aż do Ząbkowic Śląskich, cieszyła się dużą popularnością. Myslę, że w przyszłym roku jak pierwszy pociąg wjedzie na tory, także będzie dużo chętnych, jak za danych czasów, tym bardziej, że przystanek będzie przy zbiorniku wodnym - mówi były maszynista koleii w Bielawie.
Inwestycja, której koszt może sięgnąć kilkunastu milionów złotych, ma szansę zostać sfinansowana ze środków unijnych. Trasa ma stanowić przedłużenie już istniejącego połączenia z Wrocławia do Dzierżoniowa.
- Nadszedł czas, aby linie kolejowe, które są zadaniem własnym samorządu województwa znalazły się w projektach infrastrukturalnych w ramach RPO na lata 2014-2021. Koszt modernizacji linii do Zbiornika Sudety to 6-10 milionów złotych, więc dla budżetu całego województwa to niewiele. Dodatkowo wakacyjnie linia mogłaby być przedłużona do Srebrnej Góry i stanowić atrakcję turystyczną dla całego Regionu - wyjaśnia Patryk Hałaczkiewicz - pomysłodawcą przywrócenia połączenia kolejowego do Bielawy.

bullet Dodane przez ddz dnia 07 sierpień 20160 Komentarzy ˇ 267 Czytań - Drukuj
blankNajbardziej kolejowa majówka - parowozy, diesle, pociągi specjalneblank
blank
NAJNOWSZE INFORMACJEJuż dziś zapraszamy na Kolejową Majówkę 2016 w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.
Od 30 kwietnia 2016 roku do 3 maja 2016 roku zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na wiele atrakcji do największej zachowanej na Dolnym Śląsku parowozowni wachlarzowej, w której zobaczą Państwo zabytkowy tabor oraz unikalne eksponaty poświęcone historii techniki i przemysłu.

Ale to nie wszystko…… w programie m.in.
Muzealny Pociąg Specjalny na Paradę Parowozów 30.04.2016 -
http://muzeumtechniki.pl/muzealny-pociag-specjalny-piast-slaski-30-04-2016/

Wystawa lokomotyw spalinowych Diesel FEST 30.04.2016 - 3.05.2016
Przejazd parowozem do Świdnicy, Krzyżowej i Dzierżoniowa 02.05.2016 - 3.05.2016 - http://muzeumtechniki.pl/rozklad-jazdy-2016/

Zwiedzanie największej na Dolnym Śląsku muzealnej parowozowni 30.04.2016 - 03.05.2016 - http://muzeumtechniki.pl/godziny-otwarcia-i-ceny-biletow/

Muzealny Pociąg Specjalny Konstytucja do Wrocławia 03.05.2016 - http://muzeumtechniki.pl/muzealny-pociag-specjalny-konstytucja-3-05-2016

Proponujemy również przedłużyć majowy weekend w Muzeum, zapraszamy do skorzystania z noclegów w wagonach sypialnych oraz w Wilii Fischer. Rezerwacje noclegów można dokonać telefonicznie: 692-407-401, bądź przez adres e-mailowy: rezerwacje@muzeatechniki.pl

Serdecznie zapraszamy !!
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
ul. Towarowa 4, 58-140 Jaworzyna Śląska
Mobile: 692-407-401

http://muzeumtechniki.pl/

bullet Dodane przez ddz dnia 19 kwiecień 20160 Komentarzy ˇ 307 Czytań - Drukuj
blankDzierżoniów, Świdnica: od grudnia więcej pociągów w kierunku Wrocławia?blank
blank
NAJNOWSZE INFORMACJEZ Dzierżoniowa i Świdnicy do Wrocławia 12 połączeń kolejowych zamiast 9, a do tego dogodne przesiadki i brak wielogodzinnych luk w rozkładzie jazdy? Centrum Zrównoważonego Transportu promuje projekt znacznego zwiększenia liczby połączeń kolejowych w województwie dolnośląskim od grudnia 2016 r.


CZT w ramach projektu "Kolej na dobrą Kolej" opracowało projekt optymalizacji przewozów kolejowych w województwie dolnośląskim. Teraz zbiera podpisy za wdrożeniem tego planu od grudniowej zmiany rozkładu jazdy.

Gdzie pojawią się nowe pociągi?

Plan opracowany przez CZT zakłada zwiększenie liczby pociągów o 18% i wprowadzenie cyklicznych rozkładów jazdy, zapewniających częstotliwość co godzinę przez cały dzień na większości linii, z zagęszczeniem w szczytach do co pół godziny na odcinkach wokół Wrocławia. Na najbardziej peryferyjnych liniach częstotliwość nie byłaby niższa niż co 2 godziny.

Projekt CZT oznaczałby wprowadzenie standardu znanego z innych krajów Europy, gdzie nie występują takie sytuacje, że na trasach łączących kilkudziesięcio- i ponad stutysięczne miasta przerwy między pociągami wynoszą wiele godzin. W większości krajów UE pociągi jeżdżą od rana do wieczora co godzinę lub częściej. Tak kolej funkcjonuje w Niemczech czy Austrii, ale także w Czechach czy na Węgrzech.

Projekt przewiduje wzrost liczby połączeń na niemal każdej linii w województwie, a także wznowienie ruchu na linii Legnica - Rudna Gwizdanów (8 par dziennie).

Normalna kolej dla Dzierżoniowa i Świdnicy

Jedną z linii, która najbardziej zyskała by na zmianach jest właśnie ta przebiegająca przez Dzierżoniów i Świdnicę. W tej chwili z Dzierżoniowa do Wrocławia jest tylko 9 połączeń (wliczając te z przesiadką w Jaworzynie). Odjazdy w rozkładzie jazdy zaplanowane są na godziny: 5:34, 6:03, 6:55, 7:35, 12:51, 13:50, 15:55, 18:57, 20:44. Do tego występują długie przesiadki - sięgające nawet 46 minut. W kierunku Jaworzyny odjeżdża co prawda jeszcze jeden pociąg - o 15:07 - jednak przewoźnik nie oferuje po jego przyjeździe przesiadki w kierunku stolicy województwa. Kolejny mankament do ponad 5-cio godzinna przerwa w środku dnia.

W propozycji CZT dogodne pociągi z Dzierżoniowa w kierunku Jaworzyny ruszają o: 5:56, 6:41, 7:56, 9:56, 10:40, 11:56, 13:56, 14:40, 15:56, 17:56, 18:40, 19:56. A więc połączenia co 2 godziny przez cały dzień, a w szczycie co godzinę (te 40 minut po pełnej godzinie - bezpośrednie). Do tego niekłopotliwe przesiadki w Jaworzynie - każda w ciągu 6 minut.

Projekt popiera pan Adam ze Świdnicy, który codziennie dojeżdża do pracy na jednej z wrocławskich uczelni. - Mamy nowe pociągi, dobre ceny biletów, całkiem atrakcyjny czas jazdy. Tylko co z tego jak po pociągu o 8-mej następny w kierunku Wrocławia jest dopiero po 13-tej. Często właśnie ta luka zmusza mnie do wybrania auta. Pracę rozpoczynam o różnych godzinach, tak jak i wielu moich znajomych. Jeśli proponowane zmiany weszłyby w życie to podejrzewam, że wielu mieszkańców Świdnicy chętnie przesiądzie się na kolej.

bullet Dodane przez ddz dnia 07 kwiecień 20160 Komentarzy ˇ 282 Czytań - Drukuj
blankSezon na złoty pociągblank
blank
TAJEMNICE MIASTA I GÓRPiławianie Andrzej Boczek, Edward Zbierański i Janusz Żuchowski odkrywają poniemieckie tajemnice

- Wokół poszukiwań nazistowskiego złota, ukrytego podobno pod Wałbrzychem, narosło już tyle sprzeczności, że wystarczyłoby na scenariusz film sensacyjnego…

Edward Zbierański - Sprawa szybko wyszła na jaw, ale jeden mówi tak, a drugi zupełnie inaczej. Przy okazji historii ze „złotym pociągiem” wypłynął Tadeusz Słowikowski, a przecież informacje ma ode mnie. Ostatnio, kiedy dowiedział się, co powiedziałem dziennikarzom, bardzo się na mnie obraził. Ja nie wierzę w żadem „złoty pociąg”, ale zaznaczam, że często chodziłem tam ścieżką prowadzącą w dół do Świebodzic, z której było widać tunel. Pamiętam, jak chodziliśmy tamtędy z rodzicami do kościoła w ówczesnym Freiburgu. Muszę jednak zastrzec, że nie wiem, co tam się działo w ostatnich sześciu miesiącach wojny. Lotnictwo alianckie panowało nad całym Wałbrzychem. Samoloty nadlatywały od zachodu i kierowały się na wschód. Latały zwykle trójkami. Pośrodku transportowiec, po bokach dwa mniejsze, jednośmigłowe, towarzyszące. Kiedy pracowaliśmy w polu, naliczyliśmy ich blisko dwieście. Niemiecka artyleria jednak milczała, a przecież w okolicznych górach pełno było esesmanów i mnóstwo saperów, którzy wszystko zaminowywali.

bullet Dodane przez ddz dnia 04 marzec 2016Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 325 Czytań - Drukuj
blankTajemnice Góry Maslanejblank
blank
TAJEMNICE MIASTA I GÓRO tajemnicach Góry Maślanej (Butterberg) w Bielawie opowiada Karol Białas, który jako dziesięciolatek przyjechał do Bielawy w 1945 r. Karol Białas opowiada o podnóżu Góry Maślanej od strony Czerwonego Potoku. Opowiada o czterech zapadliskach w których znajdowały się tunele w głąb góry. Karol Białas opowiada o torach kolejki towarowej i wagoniku do wywożenia urobku z wnętrza góry. Dolnośląskie Towarzystwo Historyczne z Bielawską Placówką Muzealną – działem regionalno-badawczym Miejskiej Biblioteki Publicznej przeprowadzi badania i zinwentaryzuje pozostałości obiektów na Górze Maślanej.Źródło: http://bibliothecabielaviana.info/index.php/2016/01/19/tajemnice-gory-maslanej-w-bielawie/

bullet Dodane przez ddz dnia 22 luty 20160 Komentarzy ˇ 361 Czytań - Drukuj
blankKolej dla Bielawy jednak będzie?blank
blank
NAJNOWSZE INFORMACJESamorządowcy ze Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich zabiegają o przywrócenie linii kolejowej z Dzierżoniowa do Bielawy. Jeszcze w tym tygodniu podpiszą porozumienie z Kolejami Dolnośląskimi. Będzie ono dotyczyło także promocji Gór Sowich – mówi prezes stowarzyszenia, Marek Chmielewski. Gmina Bielawa jest zainteresowana przedłużeniem nie działającej od kilkudziesięciu lat linii kolejowej. Według planów ostatnia stacja miałaby się znajdować w okolicach zbiornika wodnego Sudety. Inwestycja jednak będzie sporo kosztowała, dlatego samorząd już poszukuje możliwości finansowania zewnętrznego. . Samorządowcy w najbliższą niedzielę podpiszą porozumienie z Kolejami Dolnośląskimi, m.in. w tej kwestii. Burmistrz Bielawy,. Piotr Łyżwa, liczy na to, że uda się je zrealizować. Porozumienie ma dotyczyć także promocji gór sowich oraz integracji transportu kolejowego i drogowego w rejonie Sudetów.

bullet Dodane przez ddz dnia 26 styczeń 20160 Komentarzy ˇ 372 Czytań - Drukuj
Strona 1 z 6 1 2 3 4 > >>
blankWszystko o Twoim mieście!!!blank
blank
>>> WWW.BIELAWAMOJEMIASTO.UBF.PL <<<
blank
blankblankblank
blankMAPA BIELAWYblank
blank
Wyświetl większą mapę
blank
blankblankblank
blankLogowanieblank
blank
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
blank
blankblankblank
blankOnlineblank
blank Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 155
Najnowszy Użytkownik: ccunzblzde
blank
blankblankblank
blankODWIEDZIłO NAS JUż:blank
blank
counter
free counters
blank
blankblankblank
blankShoutboxblank
blank
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

ddz
10/23/2017
Witaj bierek

ddz
10/11/2017
witamy ponownie

ddz
05/04/2017
witaj Bolek

ddz
04/26/2017
witam

ddz
12/31/2016
Szczęśliwego Nowego Roku 2017

Archiwum
blank
blankblankblank
blankPOGODAblank
blank
YoWindow.com Forecast by yr.no
Wejdź i sprawdź pogodę w Bielawie! http://pogodabielawa.tnb.pl/news.php
blank
blankblankblank
blankKamerki-Wirtualna Bielawablank
blank
Image and video hosting by TinyPic
Rynek miasta
Wielka Sowa
Góra parkowa,szkoła 10
Wieża Kościoła
Wzgórza bielawskie
Panorama miasta
Zbiornik Sudety
blank
blankblankblank
blankForum 1015mnpm & góry sowieblank
blank
Image and video hosting by TinyPic
Wejdź
blank
blankblankblank
blankTelewizja internetowablank
blank
Wejście
Image and video hosting by TinyPic
blank
blankblankblank
blankRADIOblank
blank
Włącz radio
blank
blankblankblank
nav-left nav

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie